НАУКА


 

Науково-дослідна робота була і залишається одним із пріоритетних напрямів діяльності нашого навчального закладу з дня його заснування.

Наукова робота в університеті виконується за рахунок коштів державного бюджету, госпдоговорів та грантів.

З жовтня 2002 р. університет включений до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.

Наукову діяльність проводять наукові колективи кафедр та відокремлені наукові підрозділи.

З перших днів свого існування наш навчальний заклад зарекомендував себе як осередок науки і освіти у Вінницькому регіоні, генератором наукових і технічних ідей та винаходів, розробником нових освітніх технологій.

Науково-дослідна частина (НДЧ) створена наказом ректора Вінницького політехнічного інституту № 144 від 12.06.1987 року та підпорядковується проректору з наукової роботи.

НДЧ створено на базі науково-дослідного сектора (НДС), який було утворено у 1973 році.


Науково-дослідна частина

Найважливішими завданнями науково-дослідної частини є організація, координування та виконання фундаментальних і прикладних досліджень за пріоритетними напрямами розвитку в галузі технічних, природничих та гуманітарних наук, організація, координування та виконання робіт зі створення науково-технічних розробок і надання науково-технічних послуг, підвищення якості підготовки фахівців за рахунок використання у навчальному процесі результатів наукових досліджень, широке залучення до їх виконання студентів, формування наукових шкіл і висококваліфікованих наукових колективів, поглиблення співпраці з установами НАН України та галузевих академій, розвиток матеріально-технічної бази для проведення науково-дослідних робіт, розширення науково-технічного співробітництва з навчальними закладами та фірмами зарубіжних країн з метою спільної розробки й організації виробництва конкурентоспроможної науково-технічної продукції, захист прав інтелектуальної власності, організація і координування науково-дослідної роботи студентів.

Науково-організаційний відділ

Головні завдання відділу – організація та координація проведення всіх наукових досліджень та дослідно-конструкторських робіт, які фінансуються з коштів державного бюджету, грантів та госпдоговорів, економічне обґрунтування, планування і організація фінансового забезпечення наукової діяльності, надання консультативних послуг співробітникам університету з усього кола питань організації наукової роботи, супровід пропозицій щодо участі науковців ВНТУ в конкурсах на бюджетне фінансування, забезпечення державної реєстрації наукових тем, аналіз та узагальнення матеріалів за результатами наукової та науково-технічної діяльності, організація діяльності науково-технічної ради університету, організаційний супровід підготовки кандидатур студентів науковців на здобуття іменних стипендій. Відділ вирішує комплекс завдань з метрологічного забезпечення наукових досліджень та підтримки стану єдності вимірювань в університеті.

Відділ також здійснює підготовку і складання річного кошторису витрат та помісячного плану асигнувань ВНТУ, штатного розпису, щомісячний аналіз використання коштів; аналіз фінансової діяльності науково-дослідної частини; розроблення пропозицій та заходів щодо раціонального використання фінансових ресурсів; підготовку проектів поточних планів фінансування відповідно до державного замовлення, обґрунтувань і розрахунків до них; доведення документів, які регламентують фінансову діяльність, до деканів факультетів, керівників структурних науково-дослідних та інноваційних підрозділів, наукових керівників тем; підготовку і подання статистичних звітів за формами № 1 – наука, № 3 – наука; підготовку інформації про виконання Паспорта бюджетних програм; підведення підсумків про результати діяльності у межах бюджетних програм; здійснення збору та обробки інформації щодо закупівель матеріалів та обладнання на тендерній основі.

 

Сектор з питань інтелектуальної власності

Головними завданнями сектору є координація і організація всіх робіт у сфері захисту об’єктів інтелектуальної власності (винаходів, корисних моделей, промислових зразків, знаків для товарів і послуг) з додержанням норм законодавства України. Створює єдину базу даних одержаних патентів на винаходи (корисні моделі) та проводить їх супровід по підтриманню чинності. Здійснює реєстрацію авторського права на службовий твір, оформлення ліцензійних договорів/угод при передачі прав на об’єкти промислової власності, які підтримує в реєстрі. Виконує науково-методичне керівництво, бере участь у проведенні патентних досліджень під час планування та виконання наукових досліджень та розробок. Здійснює державну реєстрацію тематики науково-дослідних робіт та звітність по їх закінченні. Формує тематичний план ініціативних робіт. Провадить організацію конкурсного відбору кандидатів на одержання державних стипендій для видатних діячів науки. Виконує роботу щодо організації та координації участі студентів у I, II етапі Всеукраїнської студентської олімпіади (Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт).

 

Науково-дослідна робота студентів

Відомості про науково-дослідну та інноваційну діяльність студентів, молодих учених

Науково-дослідна робота студентів (НДРС) спрямована на оволодіння студентами науковими методами та формування навичок самостійного рішення науково-дослідних задач.

Для розвитку студентської науково-дослідної роботи в університеті  працює координуючий орган – науково-технічна Рада, яка здійснює:

  • координацію науково-дослідної роботи студентів;
  • організацію участі студентів в регіональних, університетських всеукраїнських олімпіадах, конкурсах, конференціях;
  • участь в організації Днів науки та Днів університету;
  • випуск збірки кращих студентських доповідей;
  • визначення рейтингу наукових досягнень студентів.

В університеті функціонує наукове товариство студентів та аспірантів, основними задачами якого є:
– залучення осіб, які научаються в університеті до науково-дослідницької роботи;
– виховання гармонійно розвиненої особистості студентів та аспірантів;
– надання нової якості науково-дослідній та науково-практичній роботі студентів та аспірантів університету з метою набуття практичного досвіду роботи з фахового спрямування;
– допомога студентам в освоєнні та поглибленому вивченні дисциплін навчального плану;
– оволодіння сучасними методиками і навичками проведення самостійних наукових досліджень;
– сприяння вирішенню конкретних практичних проблем суб’єктів господарювання шляхом залучення творчого потенціалу студентів та аспірантів;
– оволодіння формами організації та проведення наукових досліджень;
– пошук і підтримка талановитих дослідників серед осіб, які навчаються в університеті, надання їм всебічної допомоги;
– організація та розвиток міжуніверситетського, міжнародного наукового та культурного співробітництва;
– пошук та сприяння запровадженню нових форм роботи осіб, які навчаються в університеті;
– узагальнення і поширення позитивного досвіду наукової роботи осіб, які навчаються в університеті.
Сучасний інженер, науковець повинні володіти глибокими знаннями в галузі науки і техніки, а також основами правової охорони інтелектуальної власності.

Роки 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Кількість студентів, які беруть участь у наукових дослідженнях, та відсоток від загальної кількості студентів

1399/

34,90%

1439/

36,20%

1597/

41,20%

1658/

42,90%

1695

/43,2%

1538/

34,5%

В університеті триває робота по залученню студентів, аспірантів та молодих учених до винахідницької творчості. Значна частина поданих заявок на видачу патенту і отриманих патентів створена з їх участю.

У 2021 році студентами університету в співавторстві з викладачами подано  39 заявок на видачу патенту України на корисну модель. Отримано 41 патентів  України на корисну модель.

В співавторстві зі студентами у 2022 році подано 18 заявок на корисні моделі.  Отримано 4 патенти  України на корисну модель.

Роки 2016 2017 2018 2019 2020 2021
Подано заявок на корисні моделі/винаходи 65/1 57/- 57/1 40/1 37/4 39/-
Отримано патентів на винаходи/корисні моделі 72/- 65/- 60/- 32/- 35/1 41/-

Науково-дослідна робота, що виконується в позанавчальний час, організована у формі:

  • участі студентів в виконанні договірних науково-дослідних робіт;
  • підготовки до участі у наукових конференціях;
  • підготовки до публікації за результатами наукових досліджень;
  • участі у міжнародних, Всеукраїнських, університетських та регіональних конкурсах наукових студентських робіт.

Щорічно студенти в співавторстві з викладачами здійснюють понад 450 наукових публікацій.

ВНТУ незмінно кращі, що підтверджується світовими та вітчизняними рейтингами.



Сторінка в стадії оновлення.....