ПОЛОЖЕННЯ

Про науково-дослідну лабораторію
Пластичних деформацій
Вінницького національного технічного університету

СУЯ ВНТУ-02-02-П.14.02:24


1 ПРИЗНАЧЕННЯ ТА СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ

1.1.Положення про науково-дослідну лабораторію пластичних деформацій Вінницького національного технічного університету (далі Положення) розроблено відповідно до вимог внутрішньої системи забезпечення якості освіти.
1.2. Це Положення регламентує дослідно-конструкторську та освітньо-наукову діяльність науково-дослідної лабораторії пластичних деформацій Вінницького національного технічного університету, встановлює правовий статус, завдання, функції, взаємовідносини, кваліфікаційні вимоги до керівника НДЛ.
1.3. У цьому Положенні визначено завдання, функції, відповідальність НДЛ та взаємовідносини з іншими структурними підрозділами Вінницького національного технічного університету (далі – ВНТУ).
1.4. Метою положення є визначення загальних положень, завдань та функцій, відповідальності та взаємовідносин НДЛ з іншими структурними підрозділами.
1.5. Положення є складовою системи внутрішнього забезпечення якості освіти ВНТУ та розроблено відповідно до вимог п. 8.5 ДСТУ ISO 9001, а також п. 8.5 Настанови з якості ВНТУ.
1.6. Вимоги цього положення поширюються на діяльність НДЛ.

2 НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ

2.1 Про вищу освіту: Закон України № 1556-VII 01.07.2014 р. із змінами від 27.12.2023р.
2.2 Про наукову і науково – технічну діяльність: Закон України № 848 VIII від 26.11.2015 зі змінами від 04.01.2024 р.
2.3 Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки: Закон України №2623 ІІІ від 11.04.2001 зі змінами від 13.01.2024 р.
2.4 Статут Вінницького національного технічного університету.

3 СКОРОЧЕННЯ

3.1 ВНТУ – Вінницький національний технічний університет.
3.2. НДЧ – Науково-дослідна частина.
3.3. НДЛ – Науково-дослідна лабораторія.
3.4. КЗпПУКодекс законів про працю України.

4 ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

4.1. Контроль за дотриманням вимог цього положення у ВНТУ здійснює проректор з наукової роботи.
4.2. На завідувача НДЛ покладається відповідальність згідно з законами України за повне та якісне виконання НДЛ обов'язків, що передбачені цим Положенням.
4.3. Відповідальність працівників лабораторії визначається чинним законодавством, правилами внутрішнього розпорядку університету та їх посадовими інструкціями.

5 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

5.1 НДЛ пластичних деформацій створюється у складі кафедри опору матеріалів, теоретичної механіки ті інженерної графіки, факультету машинобудування та транспорту ВНТУ наказом ректора згідно з пропозицією науково-технічної ради ВНТУ, схваленою вченою радою університету.
5.2. НДЛ має назву українською та англійською мовами – Науково-дослідна лабораторія пластичних деформацій / Scientific and Research Laboratory of Plastic Deformations.
5.3. Метою діяльності НДЛ є розробка, дослідження та впровадження у виробництво нових перспективних технологій обробки металів тиском.
5.4 НДЛ у своїй діяльності керується законами України: «Про вищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пріоритетні напрями розвитку науки і техніки», Статутом ВНТУ, наказами і розпорядженнями керівництва ВНТУ та цим Положенням.
5.5 Усі види робіт у НДЛ виконуються, як правило, штатними працівниками ВНТУ, посадові обов’язки, права та відповідальність яких щодо діяльності НДЛ встановлюються посадовими інструкціями.
5.6 Прийом на роботу наукових співробітників здійснюється згідно з чинним законодавством України.
5.7 Працівники НДЛ є працівниками університету на яких розповсюджуються норми встановлені КЗпПУ, умови колективного договору університету та Правила внутрішнього трудового розпорядку університету.
5.8 Форми, системи та розмір оплати праці працівників НДЛ встановлюються згідно з діючим законодавством України. Розміри і види надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги та інших виплат встановлюються згідно з колективного договору ВНТУ наказом ректора і нараховуються за рахунок та в межах коштів, що виділяються на оплату праці.
5.9 Основними нормативно-організаційними документами функціонування науково-дослідної лабораторії є:
– Положення про науково-дослідну лабораторію;
– Інструкції з охорони праці (інструкції повинні бути погоджені зі Відділом охорони праці ВНТУ).
5.10 Питання, які не відображені в Положенні, вирішуються згідно з чинним законодавством України.

6 ЗАВДАННЯ НДЛ

6.1 Наукова складова (обов’язкова):
– проведення наукових досліджень за науковим напрямом кафедри, які ініціюються науковими та науково-педагогічними працівниками даної кафедри і виконуються в межах їх основного робочого часу (або за сумісництвом чи за цивільно-правовими угодами, якщо фінансування здійснюється у межах госпдоговірних робіт чи міжнародних проєктів) з метою розв’язання актуальних наукових проблем;
– ініціювання проектів нових науково-дослідних робіт за науковим напрямом НДЛ та проведення досліджень за темами фундаментальних й прикладних досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок,  що пройшли конкурсний відбір і включені до тематичного плану виконання науково-дослідних робіт за кошти державного бюджету;
– ініціювання та проведення досліджень на підставі господарчих договорів зі створення науково-технічної продукції чи надання науково-технічних послуг юридичним та фізичним особам;
– створення, як постійних, так і тимчасових творчих колективів науковців, здобувачів освіти для вирішення конкретних задач в галузі науки;
– пропагування досягнень НДЛ шляхом ініціювання та участі у проведенні наукових форумів, конференцій, семінарів, виставок, публікацій в журналах, що входять до науково-метричних баз даних та фахових журналах; висвітлення досягнень в засобах масової інформації тощо;
– своєчасне та якісне оформлення супроводжувальної документації виконання науково-дослідних робіт;
– надання науково-технічних послуг згідно укладених договорів.
6.2 Освітня складова:
– впровадження результатів наукових досліджень в освітній процес;
– залучення науково-педагогічних працівників кафедри, аспірантів і студентів до участі в наукових дослідженнях НДЛ;
– участь в організації та проведенні семінарів  різного рівня (міжнародних, всеукраїнських, регіональних, обласних тощо) із залученням наукових, науково-педагогічних працівників кафедри, аспірантів та студентів;
– участь у підготовці навчальних посібників, підручників тощо.
6.3 Інноваційна та інтеграційна складові:
– створення та реєстрація об’єктів права інтелектуальної власності;
– участь у розробленні та виконанні державних цільових програм економічного та соціального розвитку суспільства сумісно з іншими закладами вищої освіти, науковими установами національної академії наук України та національними галузевими академіями наук; проведення сумісних наукових досліджень, експериментальних та інноваційних розробок;
– впровадження в практику спільно створених інноваційних продуктів;
– участь у роботі сумісно створених структур, діяльність яких пов’язана з проведенням наукових досліджень, впровадження розробок у практику; набуттям, охороною та захистом прав інтелектуальної власності тощо.

7 КЕРІВНИЦТВО НДЛ

7.1 Наукове керівництво НДЛ, здійснює науковий керівник, який призначається наказом ректора за поданням проректора з наукової роботи.
7.2 Керівник визначає науково-виробничу структуру НДЛ забезпечує методичний і матеріально-технічний супровід її діяльності відповідно до сучасного стану розвитку науки.
7.3 Поточну роботу НДЛ очолює відповідальний виконавець науково-дослідної роботи.
7.4 Керівник НДЛ щорічно звітує про її діяльність, забезпечує раціональне та цільове використання коштів. Функціонально керівник підпорядковується завідувачу кафедри.
7.5 Науковий керівник виконує наступні функції:
– формує пропозиції щодо тематики наукових досліджень НДЛ;
– організовує роботу щодо виконання на високому методичному рівні наукових досліджень;
– готує і подає на затвердження керівництву  звіти про виконання науково-дослідних робіт та надані послуги;
– несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на НДЛ та результати наукової і практичної діяльності;
– забезпечує раціональне використання та збереженість матеріально-технічної бази НДЛ, дотримання фінансової та трудової дисципліни, правил техніки безпеки та охорони праці працівників НДЛ.
– розподіляє обов’язки між працівниками НДЛ;
7.6 Контроль за діяльністю НДЛ здійснює начальник науково-дослідної частини.
7.7 Функції наукового керівника можуть здійснюватись на громадських засадах або з оплатою праці. Витрати на оплату праці наукового керівника здійснюються за рахунок коштів НДЛ.

8 ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ СПІВРОБІТНИКІВ

8.1 Діяльність НДЛ забезпечується силами:
- професорсько-викладацького складу кафедр, навчально-допоміжного персоналу та працівників сторонніх організацій на умовах сумісництва, або за цивільно-правовими угодами в рамках виконання держбюджетних та госпдоговірних науково-дослідних робіт;
- студентів, аспірантів та докторантів у вільний від основних занять час.
8.2 Співробітники НДЛ мають право на:
– академічну свободу, включаючи свободу від втручання в наукову діяльність;
– захист професійної честі та гідності;
– безпечні і нешкідливі умови праці;
– захист права інтелектуальної власності;
– підвищення кваліфікації, перепідготовку;
– відзначення успіхів у своїй професійній діяльності;
– справедливе та об’єктивне оцінювання своєї професійної діяльності;
– доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
– забезпечення створення відповідних умов праці, підвищення свого професійного рівня, організацію відпочинку та побуту, встановлених законодавством, нормативними актами ВНТУ та колективного договору;
– безоплатне користування бібліотечними, інформаційними ресурсами, послугами навчальних, наукових, спортивних, культурно-освітніх підрозділів університету;
– співробітники НДЛ мають також інші права, передбачені законодавством України, колективним договором і  Статутом ВНТУ.
8.3 Співробітники НДЛ зобов’язані:
– постійно підвищувати свій професійний і загальнокультурний рівні;
– дотримуватися академічної доброчесності в науковій діяльності;
– поважати гідність, права, свободи і законні інтереси всіх співробітників ВНТУ;
– додержуватися Конституції та законів України;
– вільно володіти державною мовою;
– додержуватися установчих документів та правил внутрішнього розпорядку ВНТУ, виконувати свої посадові обов’язки.
8.4 Відволікання співробітників НДЛ від виконання професійних обов’язків не допускається, крім випадків, передбачених законодавством.


9 ОРГАНІЗАЦІЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ НДЛ

9.1 Структура та штатний розпис НДЛ визначається обсягом робіт та їх фінансуванням, термінами виконання тощо.
9.2 Штатні наукові співробітники НДЛ приймаються на посаду в установленому законодавством України порядку. Вимоги до кваліфікації, обов’язки, права та відповідальність співробітників НДЛ регламентуються посадовими інструкціями.
9.3 Комплектація штату науково-дослідної лабораторії здійснюється в межах коштів на оплату праці, що затверджені у кошторисі НДЧ, джерелами надходження яких є кошти від отриманих грантів, укладених  господарчих договорів з замовниками, коштів на виконання держбюджетних НДР.
9.4 Контроль за науковою діяльністю, цільовим використанням коштів і обладнання та додержанням регламенту роботи працівниками НДЛ здійснюється науковим керівником, завідувачем кафедри, науково-дослідною частиною, проректором з наукової роботи
9.5 Науковий керівник НДЛ періодично (раз на рік) звітує про хід виконання науково-дослідної роботи на Науково-технічній раді університету.
9.6 Контроль за додержанням вимог з охорони праці та безпеки життєдіяльності здійснює Відділ охорони праці ВНТУ.

10 ВЗАЄМОВІДНОСИНИ НДЛ З ІНШИМИ ПІДРОЗДІЛАМИ ВНТУ
 ТА ЗОВНІШНІМИ ОРГАНІЗАЦІЯМИ

10.1 При виконанні своїх функцій НДЛ взаємодіє з науково-дослідною частиною, іншими підрозділами ВНТУ (службою охорони праці, бухгалтерією, відділом кадрів тощо) та зовнішніми науковими організаціями (НАН України, закладами вищої освіти, міжнародними науковими організаціями тощо).
10.2 Науково-дослідна частина організовує роботу та здійснює контроль за діяльністю НДЛ, погоджує плани та звіти роботи, штатні розклади, питання прийому та звільнення працівників НДЛ, договори на надання науково-технічних послуг та на закупівлю товарів і послуг.
10.3 Єдність наукового та освітнього процесів забезпечується через взаємодію НДЛ з кафедрою опору матеріалів, теоретичної механіки та інженерної графіки.
10.4 У процесі своєї діяльності науково-дослідні лабораторії можуть використовувати приміщення, залучати технічні засоби, прилади, обладнання, інвентар та технічну документацію інших підрозділів університету за погодженням з їх керівниками.
10.5 Взаємодія НДЛ з іншими підприємствами, установами та організаціями, що пов’язана з витратою фінансових та матеріальних ресурсів здійснюється на основі господарчих договорів згідно з чинним законодавством України та прийнятим в університеті порядком.
10.6 За дорученням ректора та узгодженням з проректором з наукової роботи співробітники НДЛ можуть представляти ВНТУ в інших організаціях (на форумах, конференціях, виставках тощо).

11 ЗАСОБИ ФІНАНСУВАННЯ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

11.1 Для здійснення наукової діяльності запроваджується принцип багатоканального фінансування.
11.2 Джерелами фінансування наукової діяльності НДЛ є кошти, за виконання:
– Грантів;
– Науково-дослідних робіт, які пройшли конкурсний відбір у МОН України та внесені до тематичного плану науково-дослідних робіт ВНТУ та фінансуються за рахунок коштів державного бюджету;
– Науково-дослідних робіт, які виконуються на підставі господарчих договорів та фінансуються замовником.
11.3 Використання коштів НДЛ здійснюється відповідно до кошторису.
11.4 Калькуляції погоджуються керівником НДЛ, науково-організаційним відділом НДЧ, начальником НДЧ, проректором з наукової роботи та затверджуються ректором.
11.5 Облік доходів і видатків за господарськими договорами і грантами, які виконує НДЛ, здійснює бухгалтер НДЧ в установленому порядку.
11.6 НДЛ розміщується в аудиторії № 7142 і функціонує на матеріально-технічній базі кафедри ОМТМІГ на базі, якої створена, а також, у разі необхідності, й інших кафедр університету. Матеріально-технічна база НДЛ використовується для наукової та навчальної роботи зі студентами, магістрантами, аспірантами і докторантами.
11.7 НДЛ мають право використовувати виділене їм у оперативне управління майно виключно для досягнення цілей основної діяльності. Контроль за цільовим використанням майна та його збереженням здійснюється університетом.
11.8 Відповідальність за приймання, зберігання та відпуск матеріальних цінностей покладається на матеріально відповідальних осіб НДЛ, з якими укладено договір про матеріальну відповідальність. Як виняток, ними можуть бути матеріально відповідальні працівники кафедр, чиє приміщення та обладнання тимчасово використовує НДЛ.


12. РЕОРГАНІЗАЦІЯ ТА ЛІКВІДАЦІЯ НДЛ

12.1 НДЛ реорганізується у разі зміни наукового напряму, коригування обсягу робіт, суттєвого поповненням сучасним наукоємним обладнанням, кадрових змін, реорганізації кафедри, змін у форматі та порядку фінансування тощо.
12.2 НДЛ ліквідується у разі припинення наукових досліджень та неможливості подати щорічний звіт, відсутності відповідного кадрового забезпечення серед штатних працівників ВНТУ, за поданням проректора з наукової роботи.
12.3 Припинення діяльності НДЛ здійснюється за наказом ректора на підставі рішення вченої ради університету.

13 ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

13.1 Це положення схвалюється Вченою радою ВНТУ і вводиться в дію наказом ректора ВНТУ.
13.2 Внесення змін або доповнень до цього Положення проводиться шляхом викладення його у новій редакції.
13.3 При затвердженні нової редакції Положення попередня редакція втрачає чинність.
13.4 У разі внесення змін до нормативних актів, що регулюють відносини, визначені у цьому Положенні, застосуванню підлягають норми законодавства України до моменту внесення відповідних змін до цього Положення.