Оскільки кафедра інженерних систем у будівництві має чималу історію, таку ж саму історію має і розвиток її наукових напрямків.

На кафедрі промислового та цивільного будівництва в 1980 році була започаткована наукова школа за напрямком «Енергоефективні технології, машини та обладнання для будівельної і гірничодобувної галузей та житлово-комунального господарства». ЇЇ науковим керівником став професор, доктор технічних наук Пономарчук А.Ф., а фундаторами доценти, кандидати технічних наук Ратушняк Г.С., Сторожук М.М., Юрчук В.Л.

В 1982 році на кафедрі була організована підготовка наукових кадрів через аспірантуру.

Під керівництвом професора Пономарчука А.Ф. успішно захистили кандидатські дисертації Коц І.В., Малярчук А.О., Поліщук Л.К., Пономарчук І.А. та Стацюк В.М.

Результати теоретичних та проектно-конструкторських доробок впроваджувались у виробництві шляхом творчої співпраці із науково-дослідними установами та підприємствами. На кафедрі значні обсяги наукових розробок за госпдоговірною тематикою виконаних для різних установ та підприємств: «Вінницяводоканал» (м. Вінниця), «Вінницягаз» (м. Вінниця), «Вінницяхімпром» (м. Вінниця), «Держбудматеріали» (м. Київ), ДерждорНДІ (м. Київ), «Укрспецбуд» (м. Київ), «Спецсантехмонтаж» (м. Київ), Гірничорудний НДІ (м. Кривий Ріг), Національний транспортний університет (м. Київ), Всесоюзний НАПІ «Рудма» (м. Кривий Ріг) та інші. Відповідальними виконавцями при виконанні наукових госпдоговірних робіт були Власенко А.М., Коц І.В., Малярчук А.О., Поліщук Л.К., Ратушняк Г.С., Сторожук М.М., Юрчук В.Л.

На теперішній час на кафедрі продовжують започатковані наукові традиції, виконуються науково-дослідна робота за темою «Наукові основи вдосконалення технологічних процесів та робочих параметрів тепло-, ресурсо- та природнозберігаючих систем, устаткування та пристроїв для галузі будівництво та цивільна інженерія». За результатами досліджень під науковим керівництвом професора Ратушняка Г.С. захищено 6 кандидатських дисертацій (Анохіна К.В., Джеджула В.В., Ободянська О.І., Слободян Н.М., Шаманський С.Й., Панкевич В.В.) та професора Коца І.В. захищено 3 кандидатські дисертації (Бауман К.В., Петрусь В.В., Горюн О.О.). Колишніми аспірантами та пошукачами кафедри захищено три докторські дисертації, а саме Джеджулою В.В., Поліщуком Л.К. та Шаманським С.Й. Кошти з госпдоговірних робіт широко залучалися для створення учбових та наукових лабораторій.
        
Кафедра ІСБ готує фахівців бакалаврів зі спеціальності G19 "Будівництво та цивільна інженерія" (Енергоефективні системи створення мікроклімату будівель)", магістрів зі спеціальності G19 "Теплогазопостачання і вентиляції" та аспірантів зі спеціальності G19 "Будівництво та цивільна інженерія". Потреба у фахівцях такого напрямку зумовлена реаліями соціально-економічних трансформаційних процесів в Україні, а саме: активним та необхідним в розрізі сьогодення впровадженням енергоефективних та енергоощадних технологій в будівництві, швидким зростанням чисельності підприємств різних форм власності та організації виробництва, зростанням обсягів житлового будівництва. Слід очікувати, що зі стабілізацією та зростанням обсягів виробництва та забудови у нашому регіоні та в Україні в цілому потреба в таких спеціалістах буде зростати і надалі.

Кафедра "Інженерних систем у будівництві" (ІСБ) факультету будівництва, цивільної те екологічної інженерії (ФБЦЕІ) Вінницького національного технічного університету до свого теперішнього стану пройшла довгий шлях: кафедри "Енергетика" (заснована у 1968 році) та "Промислове та цивільне будівництво" (заснована у 1977 році) і похідні від цих двох кафедр розвивались, трансформувались, ділилися, об'єднувались. У 1977 році для викладання професійно-орієнтованих дисциплін "Теплогазопостачання і вентиляція", "Водопостачання та каналізація", "Проектування, будівництво й експлуатація систем газового господарства" та інших була створена кафедра "Промислового та цивільного будівництва"(ПЦБ), яку очолював професор, д. т. н. Пономарчук А. Ф. В 1990 році кафедра ПЦБ реорганізовується в кафедру "Архітектури та інженерного забезпечення будівництва" (АІЗБ) (зав. кафедри доцент, к.т.н. Сторожук М.М.).

 В 1993 році за замовленням ряду підприємств регіону на кафедрі розпочалась підготовка інженерів-будівельників за спеціальністю "Теплогазопостачання, вентиляція та охорона повітряного басейну". В зв'язку з цим, в 1995 році кафедра АІЗБ реорганізується в випускаючу кафедру "Газопостачання та інженерного забезпечення будівництва" (ГІЗБ) (зав. кафедри доцент, к. т. н. Ратушняк Г. С.).

В 1997 році в зв'язку з структурними змінами в університеті кафедра ГІЗБ об'єднується з кафедрою теплоенергетики під загальною назвою "Теплоенергетики та газопостачання" (ТЕГ), яку очолює професор, д. т. н. Ткаченко С.Й. У 1999 році кафедра була переіменована на кафедру "Теплоенергетики, газопостачання та інженерного забезпечення будівництва" (ТЕГІЗБ).
В зв’язку з подальшим розвитком й оптимізацією навчального процесу в ВДТУ у грудні 2001 року на базі кафедри ТЕГІЗБ утворено дві спеціалізованих кафедри "Теплоенергетики" (ТЕ) та "Теплогазопостачання" (ТГП) у складі факультету ТЕГП, що входив до інституту БТЕГП.
         
         З 1 січня 2002 р. по  2 лютого 2015 р. кафедру "Теплогазопостачання" очолював її засновник,  академік    Академії    будівництва України,   к.т.н., професор  Г.С. Ратушняк. З 3 лютого 2015 року обов'язки завідувача кафедри виконував к.т.н., професор І.В. Коц.
         З 1 вересня 2015 року до 31 березня 2016 року кафедру "Теплогазопостачання" очолював доктор економічних наук, професор В.В. Джеджула.
         З 1 квітня 2016 року кафедра ТГП змінила назву на кафедру "Інженерних систем в будівництві" (ІСБ). Виконував   обов’язки завідувача   кафедри доктор технічних наук, професор В. Р. Сердюк.
         З 1 вересня 2017 р. по 31 серпня 2020 р. виконував обов'язки завідувача кафедри член Академії будівництва України, кандидат технічних наук, доцент І. В. Коц.
         З 1 вересня 2020 р. кафедру ІСБ знову очолив її засновник,  академік Академії будівництва України, кандидат технічних наук, професор Г.С. Ратушняк.