Співробітники факультету комп’ютерних систем та автоматики (ФКСА) Вінницького національного технічного університету (ВНТУ) протягом останніх чотирьох років приймають активну участь у реалізації завдань міжнародного проекту MASTIS (Establishing Modern Master-level Studies in Information Systems) за європейською програмою ERASMUS+ з метою розробки сучасної магістерської програми в галузі інформаційних систем. У поточному році діяльність проекту завершується. У завершальній робочій зустрічі проекту, яка проходила з 19 по 21 червня 2019 року у місті Київ, прийняли участь представники з Universite Lumiere Lyon 2 (Франція), Kaunas University of Technology (Літва), University of Maribor (Словенія), Lulea University of Technology (Швеція), Guido Carli Free International University for Social Studies (Італія), University of Agder (Норвегія), University of Donja Gorica (Чорногорія), University “Mediterranean” Podgorica (Чорногорія), Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця (Україна), Національного університету «Львівська політехніка» (Україна), Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (Україна), Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (Україна) та Вінницького національного технічного університету (Україна). Від ВНТУ у робочій зустрічі прийняли участь декан ФКСА, д.т.н., проф. Бісікало Олег Володимирович та д.т.н., проф. Кулаков Павло Ігорович.
Учасники завершальної робочої зустрічі проекту MASTIS
- Бісікало О.В. – керівник робочої групи, декан ФКСА, координатор проекту від ВНТУ;
- 8 викладачів 2-х випускових кафедр ФКСА (КСУ та АІВТ) – відповідальні за базові дисципліни магістерської підготовки;
- Кулаков П.І. – виконавець, професор каф. МПА, відповідальний за розповсюдження результатів і сталість проекту;
- Нечепуренко Л.М. – виконавець, гол. бухгалтер ВНТУ, відповідальна за фінансовий менеджмент.
Окрім цього, за рахунок співфінансування ВНТУ до виконання задач проекту залучені ще 7 осіб, у тому числі 5 осіб адміністративного персоналу – ректор, перший проректор, завідувач міжнародного відділу, завідувач випускової кафедри АІІТ, завідувач кафедри ІНВ, а також 2 доцента кафедри АІІТ.
Етапи проекту визначалися робочими пакетами, зокрема завданням першого робочого пакету «Аналіз вимог до магістерських програм» було визначення вимог до магістрів в галузі інформаційних систем, проведення тренінгів для методистів, аналіз поточних навчальних програм магістрів в галузі інформаційних систем. Робоча група ВНТУ виконала усі завдання робочого пакету у визначені терміни. Викладачі ВНТУ пройшли тренінги згідно плану (О. В. Бісікало, С. М. Довгалець, В. М. Дубовой, М. С. Юхимчук, Є. А. Паламарчук, В. В. Гармаш, П. І. Кулаков). Пропозиції ВНТУ вчасно подано відповідальному партнеру за перший робочий пакет (НТУУ «КПІ ім. Сікорського») та враховано у документах політики проекту MASTIS (Questionnaire results).
Завданням другого робочого пакету «Розробка навчальних програм» було оновлення профілю магістрів в галузі інформаційних систем, розробка навчального плану, модернізація навчальних підходів, розробка механізму перегляду профілю магістра та навчального плану. Робоча група ВНТУ виконала усі завдання плану у визначені терміни. У результаті навчальний план магістерської підготовки розроблено, пропозиції ВНТУ вчасно подано відповідальному партнеру за другий робочий пакет (ХНЕУ ім. Семена Кузнеця) та враховано у документах політики проекту MASTIS (WP2 Handbook). У навчальний план включено всі дисципліни, рекомендовані в рамках проекту ERASMUS+ MASTIS із відповідним обсягом у кредитах ECTS. Профіль магістра в галузі інформаційних систем погоджено з компаніями «Спільна справа», «Delphi», «Win Interactive», «Playtika».
Завданням третього робочого пакету «Нарощування потенціалу магістерської програми» було навчання академічного персоналу, розробка ІТ-інфраструктури, розробка навчальних матеріалів, пілотне навчання магістрів, докторів філософії, LLL. Робоча група ВНТУ виконала усі завдання плану у визначені терміни, викладачі ВНТУ пройшли навчання згідно плану. ВНТУ є відповідальним партнером за третій робочий пакет – було отримано пропозиції від усіх партнерів та враховано у документах проекту MASTIS, зокрема розроблено та узгоджено WP3 Handbook. Навчальні матеріали розроблено та викладено за посиланням : https://www.moodle.hneu.edu.ua/course/view.php?id=31.
Акредитаційний відділ МОНУ провів акредитацію підготовки здобувачів вищої освіти у ВНТУ на другому (магістерському) рівні за освітньо-професійною програмою «Інформаційні системи і Інтернет речей» зі спеціальності 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» із ліцензійним обсягом 20 осіб. Навчальний план, покладений в основу цієї освітньо-професійної програми, розраховано на 1 рік 4 місяці підготовки і, відповідно, 90 кредитів ECTS загалом. Отримано усі документи, що підтверджують проходження акредитації.
У ВНТУ відбулося пілотування навчальних дисциплін англійською мовою в рамках проекту MASTIS програми Європейського Союзу ERASMUS+. Експериментальні програми повністю відповідають сучасним європейським стандартам інформаційних систем, які забезпечують мобільність студентів відповідно до цілей програми Європейського Союзу ERASMUS+ та проекту MASTIS. Зокрема, програма магістерської підготовки включає в себе наступні дисципліни:
- Information System Development and Deployment;
- Information Technology Infrastructure;
- Enterprise Architecture Management;
- MIS and Data Warehousing;
- Information System Security;
- Innovations and Entrepreneurship;
- Information System Strategy;
- Management of Information System Projects.
На даний час у ВНТУ було завершено підготовку першої групи студентів за освітньою програмою «Інформаційні системи і Інтернет речей», у січні 2019 року 12 перших випускників програми отримали дипломи магістрів державного зразку. Для оцінювання отриманих здобувачами знань та навичок, перед захистом магістерських робіт їх було направлено для проходження переддипломної практики на провідні ІТ-компанії регіону. В результаті всі 12 випускників працевлаштовані за фахом. Для другої групи з 12 студентів, яку було набрано у серпні 2018 року, навчання триває – наразі всі аудиторні дисципліни магістрантам вичитано.
Завданнями четвертого робочого пакету «Забезпечення якості виконання проекту» були розробка програми оцінювання якості виконання проекту, моніторинг внутрішніми експертами, контроль зовнішніми експертами. Робоча група ВНТУ виконала усі завдання плану у визначені терміни, моніторинг якості внутрішніми та зовнішніми експертами проведено, пропозиції ВНТУ вчасно подано відповідальному партнеру за WP4 (НТУ «Львівська політехніка») та враховано у документах політики проекту MASTIS (WP4 Handbook).
Під час виконання завдань п’ятого робочого пакету «Розповсюдження та сталість результатів проекту» створено план поширення результатів та сталого розвитку проекту, організовано події з поширення інформації про проект, зміцнено контакти бізнесу та університетів. У результаті план поширення результатів та сталого розвитку проекту розроблено, пропозиції ВНТУ вчасно подано відповідальному партнеру за WP5 (ХНУ) та враховано у документах політики проекту MASTIS (WP5 Handbook).
Для оприлюднення результатів діяльності ВНТУ у міжнародному проекті ERASMUS+ MASTIS на офіційному сайті Факультету комп’ютерних систем і автоматики ВНТУ створено сторінку FCSA&MASTIS. На сторінці розміщено логотип проекту, відбувається регулярне оприлюднення результатів, досягнутих ВНТУ у проекті. Також окремі результати висвітлюються у розділі новин сайту ФКСА. Адміністрування сайту здійснює заступник декана ФКСА доцент Ковтун В.В. Нова інформація на сайті оприлюднюється не рідше разу на місяць англійською та українською мовами. Матеріали сторінки мають на меті популяризацію проекту ERASMUS+ MASTIS у академічній та студентській спільності. Розділ сайту факультету, присвячений проекту ERASMUS+ MASTIS, використовується, зокрема, у профорієнтаційній роботі факультету і його підтримка є однією із важливих її складових. На всіх сторінках, де згадується проект ERASMUS+ MASTIS, обов’язково розміщується логотип проекту.
Вінницький національний технічний університет спільно з корпорацією RIA.com створили філію кафедри метрології та промислової автоматики Вінницького національного технічного університету на базі корпорації у співпраці з проектом MASTIS.
У співробітництві з фахівцями ІТ-Академії та задіяних у проекті MASTIS викладачів ФКСА ВНТУ проводиться розробка та модернізація навчальних програм для навчальних курсів підготовки IT-фахівців.
ВНТУ та виконком Вінницької міськради підписали договір, у відповідності з яким зобов’язуються співпрацювати в напрямку навчальної, навчально-методичної, науково-дослідної та виховної роботи, освітницької діяльності та взаємного обміну досвідом з метою впровадження та розповсюдження результатів проекту MASTIS програми ERASMUS+. ВНТУ зобов’язується врахувати функціональні задачі та вимоги Вінницької територіальної громади в галузі інформаційних систем при складанні програм та навчальних планів підготовки магістрів проекту MASTIS. Виконавчий комітет Вінницької міської ради сприятиме підвищенню кваліфікації учасників робочої групи проекту MASTIS програми ERASMUS+, науково-педагогічних та інженерно-технічних працівників ВНТУ за рахунок їхньої участі в корисних для громади ІТ-проектах, що передбачає організацію стажування студентів університету у виробничих умовах інформаційних систем міста.
Шостий робочий пакет проекту «Управління проектом» був присвячений оперативному управлінню та фінансовому менеджменту. Якісні оперативне та фінансове забезпечення дозволили вчасно виконати всі завдання проекту.
У команді проекту приймали участь 10 викладачів. З них за час проекту 2 отримали вчене звання та посаду професора, а 2 – доцента, отже маємо 40% професійного зростання. Проведено курси англійської мови для викладачів та адмінперсоналу. За експертної оцінки викладача мовна підготовка покращилася на 50÷60%. Три викладача отримали сертифікат В2 з англійської мови. На освітню програму у рамках проекту набрано 12 + 12 студентів магістратури. У порівнянні з іншими студентами магістратури за спеціальністю 151 рейтинг успішності покращився у них на 24%. Кількість викладачів не збільшилась. Усі 24 студента проходили стажування на підприємствах галузі ІТ. У порівнянні з іншими студентами магістратури за спеціальністю 151 результативність підвищено на 35%. Учасники проекту (студенти) набули навичок роботи в команді, написання есе англійською мовою, навчання та проведення дослідження за ролями, а комплексні курсові та магістерські роботи виконано англійською мовою. Розуміння викладачів, студентів, інших стейкхолдерів щодо причетності до освітнього процесу безумовно змінюється – спільно проектуються та виконуються case-завдання на реальну виробничу тематику, програми дисциплін змінено за пропозиціями роботодавців. Професійне зростання продемонстрували 24 студента, 12 (10+2) викладачів та 6 адміністративних працівників ВНТУ. Внесок проекту до розроблення Стратегії інтернаціоналізації суттєвий – написано, затверджено та увійшло до Стратегії інтернаціоналізації ВНТУ Положення про мобільність студентів та викладачів. Можна вважати, що проект дійсно вплинув на «інтернаціоналізацію вдома» – у навчальних програмах усіх дисциплін 10-ти викладачів MASTIS (та їх асистентів) відбулися відповідні корективи. Уперше у ВНТУ започатковано англомовну програму магістерської підготовки. Всі дисципліни MASTIS доступні для іноземних студентів, але на даний час іноземних слухачів немає. За кошти, отримані під час виконання завдань проекту, обладнано нову навчальну лабораторію та модернізовано існуючі.
Результати проекту стали методичною основою для створення та удосконалення електронної системи підтримки навчального процесу JetIQ, яка офіційно запроваджена у ВНТУ в 2018 році як базова складова проекту «Електронний університет». Нарешті, spin-off ефекти проекту – ВНТУ взяв участь у професійній асоціації АППАУ, відкрив школу стартапів «Sikorsky Challenge Вінниця» у співпраці з НТУУ «КПІ ім. Сікорського», маємо спільні міжнародні публікації, готуються декілька нових проектів за програмами Erasmus+, Горизонт 2020 та наукового співробітництва НАТО.